MOJA VÝBAVA

Hlavný setup

Všetky svoje fotografie tvorím svojou jedinou zrkadlovkou a to Canonom EOS 450D. Je síce už dosť zastaralá (vyšla v roku 2008), no je dobrou voľbou pre začiatočníka ktorého budget nie je práve najväčší. Ide o zrkadlovku so snímačom APS-C a s bajonetom pre objektívy EF či EF-S. 

Objektív s ktorým fotím širokouhlé snímky je setový Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS. Ani tento objektív nie je nič moc ani zo stránky parametrov či kvality, no keďže je setový, jeho cena je samozrejme veľmi nízka. Aj tak sa však s ním dajú vytvoriť fotografie ktoré aspoň mňa osobne uspokojujú. 

Mojím druhým objektívom je teleobjektív Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III. Ide o asi najlacnejší teleobjektív na trhu čo ho robí skvelým pre začiatočníkov. Dajú sa s ním zachytiť jasnejšie objekty hlbokého vesmíru či fotografie Mesiaca.

Keďže tu hovoríme o vesmíre a teda o astrofotografií, treba samozrejme nejaký statív. Na to mi slúži taktiež lacný Hama Traveller 163 Ball.

Ďalej ak chceme robiť v astrofotografií dlhšie expozície a pritom nerobíme startrails, poslúzži nám paralaktická montáž či star tracker. Ja disponujem taktiež lacnou montážou, a to SW EQ-2 s malým pohonom na 9V batérie. Je pravdou že táto montáž je stavaná iba na vizuálne pozorovanie, nie astrofoto. Ku EQ-2 sa totiž nedá nijako pripojiť polárny hladáčik, čo znamená že montáž nedokážeme s presnosťou zamerať na sever, čo vedie k nepresnostiam v jej vedení. Aj približné nastavenie na sever však stačí na aspoň nejaké predľženie expozičného času, a to hlavne vo veľmi malých ohniskách.

Ostatné

Meopta AD 800 

Tento achromát pochádza ešte z čias Československa, kedy ho vyrobila firma Meopta ktorá sa stále zaoberá výrobou optiky. Kedže už má nejaké tie roky za sebou, je trochu opotrebovaný, no dá sa s ním v pohode pozorovať. Jeho priemer objektívu je 60 mm, ohnisková vzdialenosť 811 a 821 mm. S okulárom F20 (ktorý mám žiaľ rozbitý) zväčšuje 40x a s okulárom F10 80x.

Binokulár 8x30

Tento binokulár pochádza zo Sovietskeho Zväzu. Jeho priemer objektívu je 30 mm a dosahuje 8-násobné zväčšenie.

Binokulár 10-30x60

Dosahuje 10 až 30-násobné zväčšenie. Jeho priemer objektívu je 60 mm.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky